Sdružení průvodců: Náš obor v Česku zaniká

28. 3. 2014

Počty turistických průvodců v tuzemsku dál rychle klesají, těch profesionálních jsou v ČR již jen desítky. Nahrazují je např. američtí studenti na prázdninách, němečtí řidiči autobusů, Rusky pobývající v Čechách na turistické vízum či zaměstnanci čínských firem. Tvrdí to Sdružení průvodců. Profesionální průvodci se podle sdružení v ČR již často neuživí. Reakci ministerstva pro místní rozvoj ČTK zjišťuje.

Podle sdružení má tato situace ekonomické dopady, neboť stát mj. kvůli šedé průvodcovské činnosti přichází o nemalé částky na daních. „Část ekonomického přínosu z turistické atraktivity četných míst naší země, ať již v podobě daní, příjmů či zisků, tak plyne do zahraničí. Náklady na provoz či údržbu historických památek však jdou na vrub tohoto státu a jsou hrazeny převážně z peněz daňových poplatníků,“ uvedla předsedkyně Sdružení průvodců Jana Mecnerová.

Sdružení tvrdí, že v mnoha případech jako průvodci v ČR působí lidé bez elementárních znalostí o místě, jeho dějinách či současnosti. Jejich výklad prý bývá plný nepřesností, polopravd či úplných výmyslů. Jako příklad uvádí jejich výklady u Lennonovy zdi v Praze na Malé Straně. „Kde se např. dozví, jak za totality u nás nebyla televize a poslouchat Beatles bylo zakázáno, lidé je proto vůbec neznali. Proto lidi chodili do hospod, tam se opíjeli a tak jim to vlastně vůbec nevadilo,“ uvádí v tiskové zprávě sdružení.

Od roku 2008 jsou průvodci tzv. živností volnou ohlašovací, k této činnosti tak není třeba mít určitou kvalifikaci. Sdružení průvodců proto požaduje přesunutí průvodcovské činnosti mezi živnosti vázané a opětovné zavedení povinné odborné průvodcovské zkoušky.

„Stát by měl vytvořit takové prostředí, aby zisky z činností, které cestovní ruch zahrnuje, zůstávaly ve státě a alespoň částečně byly do oboru zase investovány. Pokud však současný stav má za následek, že průvodci i mnozí další, agentury, dopravci i jiní živnostníci přicházejí o práci, tak s tím rozvojem není něco zásadního v pořádku,“ dodala Mecnerová.

Ještě před několika lety působilo v ČR kolem 2000 průvodců, nyní jsou těch profesionálních podle sdružení jen desítky.

Autor: ČTK