Tisková zpráva k Mezinárodnímu dni průvodců

27. 2. 2009

Vláda sídlí v Podolské vodárně
Nekvalifikovaní průvodci dělají špatné jméno naší zemi

Pokud kontrolní orgány přistihnou českého průvodce s turistickou skupinou v Římě, Vídni, Paříži či v Aténách, hrozí mu pokuta (např. ve Vídni 1 200 Euro), nebo jiný postih. Mnohé státy si dávají dobrý pozor, aby v místech, kde se odvíjela jejich národní historie, nikdo nešířil nesmysly.

Pokud bude svou skupinu po pražských památkách provázet řidič autobusu, student, nahodilý turista či vedoucí zájezdu, nehrozí mu, že by se někdo zajímal, zda je u nás vůbec oprávněn tuto činnost vykonávat. Kontroly v terénu prakticky nejsou vůbec. Kromě toho, turistický průvodce je dnes svou kvalifikací zařazen mezi biletářky a toaletářky. Po tom, kdo vám podá toaletní papír nebo třeba pověsí kabát v šatně, náš stát nepožaduje jinou kvalifikaci než od toho, kdo vám podává historický výklad u památek na seznamu UNESCO v cizím jazyce.

A tak se cizojazyční turisté mohou v pražských ulicích dozvědět například i to, že:
• Loreta hraje Internacionálu,
• na Václavském náměstí je jezdecká socha Zikmunda,
• Vlasovci nikdy nebyli v Praze,
• Prahou protéká Rýn a vlévá se u Tábora do moře,
• Vltavu složil Dvořák,
• vláda sídlí v Podolské vodárně,
• Češi jsou zloději, kolaboranti a zbabělci, v Česku se může všechno.

„Jsme ještě schopní pochopit, že v rámci vzájemného uznávání kvalifikace v rámci Evropské unie jsou u nás podmínky pro kvalifikované průvodce z jiných členských zemí velmi liberální, i když v zahraničí vůči nám podobný přístup není obvyklý,“ říká Jana Mecnerová, zástupce Sdružení průvodců ČR. „Co ale pochopit neumíme a nechceme, je absence kontroly vůči nelegálním průvodcům ze zemí mimo EU, především z Ruska, Turecka, Číny a dalších,“ dodává.

Aby Sdružení průvodců ČR upozornilo na nevyvážené podmínky provozování průvodcovské činnosti v naší zemi, připravuje na konec března, k zahájení turistické sezóny, shromáždění na podporu českých průvodců, a za týmž účelem sbírá podpisy pod online petici.

Usilujeme o to, aby Ministerstvo pro místní rozvoj, do jehož gesce problematika turistického ruchu spadá, přestalo donekonečna tvrdit, že situaci není možné nijak řešit. „Co je nám platné, že jsme v EU ostrůvkem liberalismu, když kvůli tomu náš obor a s ním několik tisíc průvodců, kteří se jím alespoň částečně živí, zanikne a bude zcela nahrazen nekvalifikovanými, neinformovanými a amatéry ze zahraničí,“ říká Jana Mecnerová.
„Chceme při té příležitosti vyzvat pana ministra Svobodu, aby s námi v centru Prahy oslovil průvodce turistických skupin a zjistil, kolik z nich nesplňuje ani nesmírně liberální podmínky pro provozování průvodcovské činnosti v České republice.“

Více informací a text petice je k dispozici na www.konecceskychpruvodcuvcr.cz.